
W 2009 i 2010 roku Fundacja Bieszczadzka wraz z Partnerami realizowała dwa projekty: „Wolontariat Bieszczadzki-wspólnie dla dobra Bieszczadów” i „Wolontariat Bieszczadzki- wspólnie na szlaku Zielony Rower”. Oba projekty realizowane były w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Nieformalne Partnerstwo zawiązane wówczas połączyło organizacje pozarządowe i instytucje z dwóch gmin: Lesko i Ustrzyki Dolne a kluczem wg którego wskazano członków Partnerstwa był ich wcześniejszy udział w programach Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Najczęściej był to program Działaj Lokalnie ale również Równać Szanse, Program Stypendialny czy Program RITA. Wszystkie projektowe działania skoncentrowane były wokół idei Wolontariatu. Oprócz wspólnych szkoleń, warsztatów dla wolontariuszy, wizyty studyjnej pokazującej dobre praktyki, każdy z Partnerów zrealizował zadanie zgodne z charakterem i celami swojej organizacji. Zadanie to było jednocześnie sprawdzianem organizacyjnym, logistycznym i merytorycznym dla wolontariuszy Partnera. Oj działo się wówczas!! Odbył np. Dzień Dziecka zorganizowany w Lesku przez Stowarzyszenie Edukacja i Rozwój. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z Ustrzyk Dl zorganizowało Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych zainicjował „Sprzątanie Strwiąża” ( od tamtej pory akcja odbywa się co roku) a Stowarzyszenie Kobiet Bieszczadzkich Nasza Szansa w Lesku realizowało cykl zajęć dla Pań pn. „Kobiety na start” itd. Wspólnie zorganizowano imprezę podsumowującą „Święto Bieszczadzkich Inicjatyw Lokalnych” Tamte działania nauczyły Partnerów współpracy, poznali wzajemnie swoje możliwości i swój potencjał. Przez kolejne lata współpracowali ze sobą. Choć już nie w tak licznym składzie lecz w różnych konfiguracjach realizowali wspólne zadania.
W 10 – tą rocznicę powstania Partnerstwa, postanowiliśmy je reaktywować, poszerzając jednocześnie o nowych partnerów z obu gmin. Pozyskaliśmy maleńki grant ( 5 tyś zł) z Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Pracownia Dobra Wspólnego Programu Lokalne Partnerstwa PAFW na realizację projektu „Znowu Razem!!!”. Aktualnie jesteśmy po dwóch działaniach. Pierwszym było nawiązanie kontaktów z byłymi Partnerami, aktualizacji ich danych oraz zaproszenie do partnerstwa nowych organizacji i Instytucji. Drugim działaniem było odbyte 4 października spotkanie Partnerów, podczas którego poznaliśmy metodę animacji społeczności lokalnych w oparciu o dobro wspólne”. Metodę w sposób warsztatowy przekazał animator PAFW-u Paweł Werbowy.
Efektem końcowym przeprowadzonych warsztatów było zaktualizowanie wizji, misji, celów partnerstwa oraz dobra wspólnego z uwzględnieniem diagnozy lokalnej społeczności, posiadanych zasobów i dobra wspólnego (będącego wspólnym dobrem dla każdego członka partnerstwa). Uznaliśmy, że dobrem wspólnym jest dla nas WOLONTARIAT BIESZCZADZKI, potencjał tkwiący w wolontariuszach działających na rzecz Bieszczadów. Dyskutowaliśmy również nad narzędziem służącym aktywizacji członków naszego Partnerstwa. Po długiej dyskusji doszliśmy do konsensusu, będzie to elektroniczna platforma, która umożliwi zgłaszanie się wolontariuszy oferujących swą pomoc i organizacji oczekujących współpracy z wolontariuszami.
Lucyna Sobańska