„Zdejmujemy koronę
i wspieramy bieszczadzkie NGO”.

Projekt realizowany jest w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Operatorem programu jest Fundacja Edukacja dla Demokracji.

Celem głównym projektu jest wzmocnienie potencjału bieszczadzkich organizacji pozarządowych poprzez dostarczenie liderom i członkom organizacji specjalistycznej wiedzy z zakresu współczesnego funkcjonowania NGO’s.

Celem szczegółowym jestzwiększenie liczby liderów organizacji pozarządowych sprawnie zarządzających projektami, aktywnie i efektywnie działających na rzecz środowiska lokalnego.

Projektowe działania:

1. Promocja projektu
  2. Zatrudnienie osób kluczowych do obsługi projektu(koordynatora, księgowego) oraz  instruktorów prowadzących szkolenia i poradnictwo/doradztwo specjalistyczne
  3. Rekrutacja uczestników wśród bieszczadzkich organizacji pozarządowych
  4. Dwudniowe wyjazdowe szkolenie dla 20 przedstawicieli bieszczadzkich NGO zainteresowanych nabyciem kompetencji w zakresie pisania projektów.
  5. Szkolenia tematyczne dla liderów i członków organizacji z zakresu współczesnego funkcjonowania NGO’s a szczególnie:
  • Obsługa programów umożliwiających przeprowadzenie telekonferencji, webinariów, wykorzystanie mediów społecznościowych. Pomoc w wyborze odpowiedniego i dostosowanego do możliwości percepcyjnych naszych i naszych odbiorców komunikatora umożliwiającego komunikację zdalną
  • Podstawowe informacje na temat zasad prowadzenia rachunkowości w organizacji pozarządowej (polityka rachunkowości w NGO, plan kont w NGO, pełna księgowość a uproszczona ewidencja przychodów i kosztów).
  • Zasady prowadzenia dokumentacji w fundacji i stowarzyszeniu, co to są dokumenty księgowe, jak się je opisuje i przechowuje
  • Obowiązki NGO wobec różnych urzędów, współpraca NGO z administracją publiczną
  • Obowiązki sprawozdawcze organizacji pozarządowej
  • Działalność gospodarcza organizacji pozarządowej, odpłatna działalność pożytku publicznego.
  • Fundraising i zdobywanie środków na działalność organizacji fundacji/stowarzyszenia
  • Ludzie w NGO – budowanie zespołu i komunikacja, wolontariat
  • Budowanie wizerunku organizacji
  • Promocja w organizacji pozarządowej