„Lotem pszczoły”

„Lotem pszczoły”

  • projekt realizowany przezStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Bóbrce w Gminie Solina

Jak ogromne znaczenie mają pszczoły w życiu każdego mieszkańca naszej planety wyraził Einstein, który stwierdził, że „Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…”.
… pszczoła to symbol pracowitości, czystości, poświęcenia i przywiązania do … – to nasze motto do kontynuacji projektu „Lotem pszczoły”.
Nasz projekt to pomysł, który ma na celu zintegrowanie elementów edukacji społecznej, przyrodniczej, plastycznej, technicznej, komputerowej, zdrowotnej, jak również połączenie wiedzy i umiejętności przydatnych w życiu codziennym – np. wykorzystanie miodu w kuchni i domowej apteczce.
Działania które realizujemy w ramach projektu „ Lotem pszczoły”:
1. Spotkanie z młodzieżą, mieszkańcami i nauczycielami, zapoznanie z projektem, projekcja filmu „Pracowita pszczoła”, konstruktywna dyskusja.
2. Spotkanie przedstawiciela Związku Pszczelarstwa na Podkarpaciu z mieszkańcami Bóbrki i okolic pod hasłem „Zdrowie z ula – bieszczadzkie pasieki pszczele”.
3. Zajęcia przyrodnicze – założenie kącika przyjaznego dla pszczół – miejsca bytowania pszczół i innych owadów z rodziny pszczołowatych. Posadzenie roślin miododajnych, które swoją obecnością wzbogacą bioróżnorodność oraz dostarczą dodatkowego pokarmu dla pszczółek.
4. „Żywa lekcja przyrody” – wycieczka do pasieki, spotkanie z lokalnym pszczelarzem, poznanie zwyczajów pszczół i ich znaczenia dla współczesnego ekosystemu.
5. Założenie kącika „Pszczelarskie ABC…”.
6. Zorganizowanie warsztatów kulinarnych z zastosowaniem miodu, podczas których przygotowane zostaną wyroby z wykorzystaniem miodu np. pierniczki świąteczne, ciasta, potrawy na bazie miodu. Podczas warsztatów omówione będzie także inne zastosowanie miodu i wyrobów pszczelarskich, nie tylko w kuchni, ale również w medycynie. W tym celu sporządzona zostanie m.in. miodówka – napój podnoszący odporność.
7. Zorganizowanie rękodzielniczych warsztatów wyrobu świec w ramach, których wykonane zostaną świece i figury z wosku pszczelego. Uczestnicy nabędą także umiejętność odlewania z wosku ozdób, m.in. ozdób świątecznych, świeczek ozdobnych itp., dekorowania i ozdabiania świec.
8. Zajęcia komputerowe, podczas których przygotowana zostanie Mini książka kucharska „Kraina miodem płynąca …” z przepisami na bazie miodu oraz Poradnik „Pszczela apteczka” z praktycznymi radami z wykorzystaniem produktów pszczelich.
9. Organizacja konkursów: wiedzy przyrodniczej, plastycznych, recytatorsko-wokalnych, fotograficznych, technicznych, rewia mody pszczelej