W piękny, słoneczny poranek, 30 maja, grupa wolontariuszy z LO w Ustrzykach Dolnych wyrusza na obiecaną wizytę studyjną. Jej celem jest poznanie dwóch organizacji pozarządowych, których praca opiera się głownie lub w dużej mierze na pracy wolontariuszy i zdecydowanie jest to wolontariat długoterminowy. O takim wolontariacie dowiedzieli się podczas szkolenia podstawowego dla wolontariuszy od  trenera Korpusu Solidarności. Teraz będą mieli okazję bezpośrednio spotkać się z tą formą wolontariatu i poznać osoby realizujące wolontariat długoterminowy. Pierwszą z organizacji, którą młodzież odwiedza jest Stowarzyszenie Miłośników Olszanicy i Okolic. W siedzibie stowarzyszenia czeka  prezes pani Dorota Głazowska-Krzywdzik w towarzystwie kilku członkiń stowarzyszenia. Pani Dorota ( ubiegłoroczny laureat Ogólnopolskiego konkursu na Koordynatora Roku Korpusu Solidarności)  barwnie opowiada o celach stowarzyszenia i działaniach na rzecz lokalnej społeczności ze szczególnym uwzględnieniem jej starszej części czyli olszanickich seniorów. Wszystko ilustrowane jest zdjęciami z uroczystości, spotkań, przedstawień, wspólnych wyjazdów, realizowanych projektów. Żaden senior w Olszanicy nie powinien skarżyć się na brak możliwości do społecznego zaangażowania się, taką możliwość daje właśnie odwiedzane stowarzyszenie. Po pysznym poczęstunku, rozmowach i pytaniach ruszamy w dalszą drogę. Kolejnym celem jest Fundacja Schronisko dla Zwierząt WESOŁY KUNDELEK w Lesku. Tutaj oprócz spotkania z szefową schroniska panią Magdaleną Kusal, która opowie nam jak ważna dla schroniska jest współpraca z wolontariuszami i jak praca wolontariuszy jest organizowana, uczciwie pracujemy. Na wyprowadzenie i pohasanie sobie na przyległej wiosennej łące czeka ponad 60 psów : malutkich i całkiem dużych.  Wszystkie stęsknione towarzystwa i przestrzeni. Jest wystarczająco dużo czasu, żeby wyprowadzić prawie wszystkie psy. Jeszcze tylko uzupełnienie wody w psich miskach,  trochę porządków w kociarni, przekazanie przywiezionej karmy, wspólne pamiątkowe zdjęcie i nadchodzi czas powrotu. Wśród młodzieży słychać deklaracje, że zjawią się tu jeszcze  indywidualnie, cel wizyty zatem osiągnięty. W powrotnej drodze przypominam młodzieży aby wpisała przepracowane w schronisku dla zwierząt godziny do Systemu Obsługi Wolontariatu. Wieczorem zatwierdzam pierwsze godziny.