W imieniu Fundacji Bieszczadzka zapraszam Pana na oficjalne otwarcie Czatowni pod Otrytem – punktu obserwacji zwierząt w Lutowiskach.
Utworzenie czatowni to jedna z 14 związanych z edukacją przyrodniczą inicjatyw w Bieszczadach, które składają się na projekt pt. Ekomuzea Karpackie – Partnerstwo dla Ekorozwoju finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Międzydziedzinowe Wzmocnienie działań społeczności lokalnych dla zrównoważonego rozwoju” (nazywanego popularnie programem „Ekologiczne Inicjatywy Obywatelskie”).
KIEDY: 12 października 2017 roku (czwartek), godz. od 10.00 do ok. 12.00
GDZIE:
(1) Ośrodek Informacji i Edukacji Przyrodniczej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Lutowiskach; (2) Czatownia pod Otrytem (Lutowiska)
PROGRAM:
Cześć edukacyjna (OIET BdPN)
(1) prezentacja o inicjatywie „Czatownia pod Otrytem – punktu obserwacji zwierząt w Lutowiskach” oraz o projekcie „Ekomuzea Karpackie – Partnerstwo dla Ekorozwoju” – Bogusław Pyzocha (Fundacja Bieszczadzka);
(2) prezentacja nt. rodzajów i funkcji obiektów do obserwacji przyrody – Bogusław Pyzocha
(3) pogadanka nt. ptaków bieszczadzkich połączona z projekcją diaporam fotograficznych – Mariusz Strusiewicz, fotograf przyrody z Ustrzyk Dolnych.
(4) dyskusja
Przejazd i przejście piesze do „Czatowni po Otrytem”, gdzie nastąpi oficjalne otwarcie tego obiektu.
Czatownia do obserwacji ptaków i innych zwierząt ma pokazać mieszkańcom, że turystyka przyrodnicza może być dobrą alternatywą dla powszechnego w Bieszczadach myślistwa. Dzięki ogniskowaniu w jednym miejscu osób zainteresowanych obserwacjami i fotografią przyrodniczą obiekt ten stanie się przykładowym elementem ograniczania procesu antropopresji (wpływu człowieka na przyrodę) wynikającej z rozwoju turystyki. Lokalizacja czatowni przy dawnej drodze bojkowskiej, w obrębie miejscowości Lutowiska i poza obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego sprzyjać będzie uświadamianiu turystom-przyrodnikom, że aby zaobserwować rzadkie gatunki zwierząt wcale nie trzeba przekraczać granic obszarów objętych ochroną. Tym samym czatownia pozytywnie wpłynie na rozpraszanie ruchu turystycznego i przenoszenie jego „środka ciężkości” poza obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego. „Czatownia pod Otrytem” wzbogaci jednocześnie turystyczną mapę Lutowisk jako kolejna atrakcja funkcjonującego tu Ekomuzeum „Trzy Kultury”.
Z poważaniem
Bogusław Pyzocha – Prezes Zarządu Fundacji Bieszczadzkiej