Wizyta studyjna dla wolontariuszy, koordynatorów i organizatorów wolontariatu.

27 września 2024 grupa wolontariuszy, koordynatorów i organizatorów wolontariatu z terenu gminy Bircza uczestniczyła w wizycie studyjnej do Rudnika n/Sanem i  Niska

Celem wizyty studyjnej było poznanie dobrych praktyk w zakresie wolontariatu w organizacjach pozarządowych i innych instytucjach, wymiana informacji i doświadczeń dotyczących  kierowaniem wolontariuszami .

Pierwszym punktem programu wizyty było spotkanie z prezesem i wolontariuszami Rudnickiego Stowarzyszenia Pasjonatów Historii „Tropiciele Przeszłości”. Wybraliśmy do odwiedzin tę właśnie organizację, opartą w całości na wolontariuszach. Prezes stowarzyszenia pan Ryszard Żurecki  opowiedział nam o pracy stowarzyszenia, pokazał nam efekty działań. Odwiedziliśmy odnowiony cmentarz wojenny Borowina, na którym pochowani są żołnierze polegli podczas I wojny światowej w bitwie rudnickiej w październiku  1914 r. Byliśmy przy bezimiennej zbiorowej mogile  zrewitalizowanej również przez wolontariuszy, członków stowarzyszenia. Dopełnieniem działań stowarzyszenia jest domowe muzeum pamiątek z okresu I i II Wojny światowej. Niezwykłe eksponaty wydobyte z ziemi podczas prac poszukiwawczych są przez wolontariuszy pieczołowicie odnawiane i eksponowane.  Będąc w Rudniku nie mogliśmy ominąć Centrum Wikliniarstwa, wszak z wikliny Rudnik słynie.
Tu poznaliśmy historię miasta i rozwoju przemysłu wikliniarskiego. Zachwycaliśmy  się i podziwialiśmy eksponaty wykonane z wikliny.  Po obiedzie w restauracji „Pod Lipą” wyruszyliśmy na spotkanie w Lokalnej Grupie Działania „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” i w Niżańskim Uniwersytecie Ludowym. Spotkanie z Damianem Zakrzewski prezesem zarządu LGD Stowarzyszenie Dla Ziemi Niżańskiej wywarło wielkie wrażenie na uczestnikach wizyty. Odmienność działań stowarzyszenia i ich różnorodność, od ogrodu permokulturowego po warsztaty szkutnicze zaimponowała nam a jednocześnie pokazała jak wiele można zrobić w ramach organizacji pozarządowej. Ostatnim etapem wizyty studyjnej była Domostawa, gdzie został odsłonięty  pomnik Rzezi Wołyńskiej. Były to szczególne chwile dla każdego z nas. Tutaj grupa złożyła wiązankę i zapaliła znicz w hołdzie pomordowanej na Wołyniu w 1943r ludności polskiej.  Pełni wrażeń wróciliśmy do Birczy.

Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu „Regionalne Partnerstwo dla Wolontariatu – Podkarpacki Korpus Solidarności  2024-2026, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa obywatelskiego w Ramach Korpusu Solidarności- Rządowego Programu Wspierania
i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018 -2030”.