„Nowe wyzwania i narzędzia, dobre praktyki „ to tytuł szkolenia dla przedstawicieli Ośrodków Działaj Lokalnie i Lokalnych Partnerstw PAFW , które odbyło się w Warszawie w dniach 21-23 lutego 2018 r. i którego uczestnikami były przedstawicielki Fundacji Bieszczadzkiej; Lucyna Sobańska i Renata Kapuścińska – Frankowska.
Tradycyjnie już uczestników szkolenia powitali: Joanna Lempart-Winnicka, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce a następnie rozpoczął się cykl ważnych merytorycznych spotkań . Rozpoczął je Paweł Zań mówiąc o źródłach powstania i korzyściach dla beneficjentów Programu „Działaj Lokalnie”.
O certyfikacji kompetencji miękkich LEVER i narzędziach do certyfikacji LEVER i jego kafeterii kompetencji poinformowała nas Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć. Zaś ze zmianami dotyczącymi lokalnej aktywności obywatelskiej wynikającymi z wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych zapoznał nas niezawodny w kwestiach prawnych Tomasz Schimanek.
W drugiej części szkolenia odbyły się warsztaty aktywizacji lokalnej, prowadzone metodą World Café przez Tomasza Schimanka. Pracowaliśmy nad niezwykle ważnymi w działalności Ośrodków Działaj Lokalnie kwestiami:
1. Jak aktywizować nieaktywnych, jak włączać nowe grupy uczestników?
Ponieważ zdecydowaną mniejszość projektów stanowią projekty realizowane przez młodzież, mężczyzn i osoby o niskim poziomie wykształcenia, próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytania: co mogą zrobić ODL, aby pojawiało się więcej projektów angażujących osoby z tych grup?
2. Jak rozwijać i wzmacniać kompetencje animatorów lokalnych?
Wprawdzie udział w projektach wspieranych przez ODL przyczynia się do rozwoju kompetencji animatorów, niemniej nadal mają oni wiele deficytów w tym zakresie. Jakie kompetencje animatorów i w jaki sposób możemy rozwijać i wzmacniać jako ODL?
3. Jak podnieść jakość projektów i pobudzić nowe pomysły?
Kolejne edycje konkursu pokazują, ze duża część projektów wspieranych przez ODL powiela wcześniej realizowane pomysły, nie zawsze skuteczne. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób ODL mogą pobudzić animatorów do tworzenia nowych pomysłów, lepiej dostosowanych do lokalnych potrzeb?
Tę część szkolenia zakończył warsztat „ Active Citizens , Aktywna Społeczność” wprowadzający w program British Council. Dzięki Ewie Kownackiej poznaliśmy przykładowe aktywności, stosowane
w programie Active Citizens , takie, które możemy zastosować w pracy z naszymi lokalnymi społecznościami.
Po południu wzięliśmy udział w gali konkursu o tytuł „Społecznika Roku 2017” i podsumowaniu V edycji Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Tegorocznymi „Społecznikami Roku” zostali : Jolanta Golianek, założycielka Fundacji Poparzeni za objęcie opieką medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną oraz prawną osób, które uległy ciężkim poparzeniom, Agnieszka Dejnie, współzałożycielka Spółdzielni Socjalnej „Dalba”, za aktywne działania na rzecz aktywizacji zawodowej i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, Łukasz Ossowski, sołtys wsi Rytel, za niezwykle aktywne i skuteczne zorganizowanie pomocy dla poszkodowanych w wyniku nawałnicy w sierpniu 2017 roku oraz za koordynację wsparcia płynącego z całej Polski, a także za zaangażowanie licznego grona wolontariuszy w akcję usuwania szkód,Ireneusz Nitkiewicz, radny miasta Bydgoszczy za angażowanie mieszkańców w pomoc osobom bezdomnym w ramach cyklicznej akcji „Ciepło Serca w Słoiku” oraz za aktywne promowanie idei dzielenia się żywnością, a także za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.
Bardzo miłe dla nas okazało się okazało się podsumowanie V edycji Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”., podczas którego Fundacja Bieszczadzka jako jeden z trzech ODL-li wyróżniona została nagrodą pieniężną za całokształt zaangażowania Fundacji w Program Lokalnych Partnerstw PAFW
w V edycji. Gala zakończyła się cudownym występem wokalistki jazzowej Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego
Pracowity był również kolejny dzień szkolenia. Po wprowadzeniu Pawła Łukasiaka odbył się panel poświęcony poszczególnym etapom budowania partnerstw metodą animacji w oparciu o dobro wspólne i prezentacji osiągnięć partnerstw V edycji Programu Lokalne Partnerstwa PAFW Przedstawiciele partnerstw z V edycji udzielili krótkich wywiadów o powstałych partnerstwach
i zrealizowanych projektach. Następnie odbyła się prezentacja efektów zagranicznej wizyty studyjnej, która była nagrodą dla najefektywniejszych grup inicjatywnych V edycji Programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Uczestnicy wizyty studyjnej do Niemiec, przedstawili krótkie prezentacje na temat tego co ich zainspirowało podczas wyjazdu.
Cały kolejny blok spotkania poświęcony był 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę, a w nim wykład „Polska jesień 1918 roku” wygłoszony przez dr Andrzeja Zawistowskiego, kierownika Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego. O inicjatywie na rzecz Społecznych Obchodów Święta Niepodległości „Nasza niepodległa” mówił Rafał Bojanowski z Sekretariatu Inicjatywy Nasza Niepodległa, zaś o niezwykle interesującej akcji, w którą możemy zaangażować i naszą bieszczadzką młodzież „Nieskończenie Niepodległa – Ludzie” opowiadała Alicja Wancerz-Gluza z Ośrodka KARTA.
W ostatnim etapie szkolenia Renata Kapuścińska Frankowska poszła na blok tematycznie związany z pozyskiwaniem funduszy dla organizacji gdzie poznawała nowe narzędzia i nowe trendy w fundraisingu, Lucyna Sobańska zapoznawała się z ważnym dla organizacji tematem „Komunikacja i promocja działań lokalnych”
Szkolenie zakończyło się prezentacją dla wszystkich uczestników o nowej metodzie prowadzenia zbiórek charytatywnych „Zaokrąglamy”
Redakcja