„Hej, od Żukowa jadę!!!

Głównym celem projektu „Hej od Żukowa jadę” było podniesienie poziomu atrakcyjności zespołu „Żukowianie”, zachowanie dziedzictwa kulturowego stanowiącego dorobek poprzednich pokoleń i środowisk, z których wywodzą się członkowie zespołu.
Cel został osiągnięty dzięki realizacji zaplanowanych projektowych działań i zaangażowaniu w ich realizację całego zespołu. W ramach projektu zaplanowano i zrealizowano następujące działania:
-organizacja warsztatów wokalnych, celem których było poznanie nowych tekstów i melodii dawnych pieśni łemkowskich i bojkowskich, poznanie elementów kultury Łemków i Bojków, ćwiczenia językowe, opracowanie nowego repertuaru, pozyskanie nowych osób do zespołu. Warsztaty poprowadziła Pani Janina Bieniek, nauczyciel muzyki i reżyser teatralno-muzyczny. Odbyło się 13 spotkań warsztatowych.
– organizacja warsztatów zielnych w ramach , których odbyła się demonstracja świeżych ziół, poznawanie wyglądu, nazwy, właściwości oraz zastosowanie ziół w medycynie niekonwencjonalnej, poznawanie receptur, sporządzanie specyfików leczniczych z ziół.
-organizacja warsztatów potraw z ziół i leczniczych nalewek owocowych. Podczas warsztatów przygotowywano regionalne potrawy z wykorzystaniem roślin zielnych wg sprawdzonych przepisów lokalnych gospodyń domowych. Sporządzano nalewki z owoców dzikich ( głogu, dzikiej róży, konwalii, bzu czarnego) oraz owoców domowych. Poznawano receptury na nalewki lecznicze. Warsztaty cieszyły się szczególnym zainteresowaniem.
– organizacja „Biesiady KGW i Zespołów Ludowych”. Biesiada była zwieńczeniem realizowanego projektu. Odbyła się w świetlicy w Równi.. Podczas biesiady goszczono 140 osób w tym włodarzy gminy Ustrzyki Dl i powiatu bieszczadzkiego.
– zakup instrumentu klawiszowego i butów dla zespołu.