„Uniwersytet Rodzinny”

Głównym celem projektu było zaktywizowanie rodzin z terenu gminy Czarna wokół działań na rzecz swojego własnego rozwoju, inspirowanie innych do podobnych postaw, integracja środowiska lokalnego wokół przedsięwzięć odnoszących się do zdrowego trybu życia, wartości rodzinnych, odpowiedzialności za jakość życia swojego i najbliższego otoczenia. Każdy uczestnik projektu „Uniwersytet Rodzinny” otrzymał indeks studenta, w którym zbierał „wpisy zaliczeniowe” od Prowadzących poszczególne „zajęcia uniwersyteckie”.
Zajęcia zgrupowane były w 4 katedrach:
I. Katedra Rozwoju Osobistego
Dla mam i córek zorganizowano spotkanie z wizażystą i stylistą, który przeprowadził otwarty wykład oraz indywidualne analizy kolorystyczne dla uczestniczek. Wzmocnione w ten sposób poczucie wartości zaprocentowało podczas rodzinnego pokazu mody lnianej na wernisażu wystawy „Len na salony!”. Psycholog przeprowadził w formie wykładów i warsztatów zajęcia z dziećmi i rodzicami poświęcone budowaniu dobrych relacji z rówieśnikami, rodzicami, dziećmi. Tematyce zagrożeń z korzystania z internetu poświęcone było szkolenie dla starszych dzieci pt „ Prywatność w sieci – czyli czego jeszcze nie wiemy o internecie”
II. Katedra Aktywności Fizycznej
Zajęcia w tym bloku rozpoczęto od organizacji majówkowych wypraw rodzinnych poprowadzonych ścieżkami dydaktyczno – przyrodniczymi na terenie gminy. Rodzinne wędrówki, zakończone ogniskiem i biwakiem były też połączone z odkrzaczeniem i sprzątaniem szlaków. Z okazji Dnia Ojca zorganizowano wyprawę do ośrodka hipoterapii „Kucykowo” w Lipiu. Uczestnicy wyprawy mieli okazję spróbować swoich sił w jeździe po maneżu, a także porozmawiać z instruktorami na temat hipoterapii. Na zakończenie bloku zajęć fizycznych – już w aurze jesiennej – zorganizowano zajęcia z trenerem nordic walking.
III. Katedra Sztuki
Z racji utrudniony dostęp mieszkańców naszej gminy do kultury, z okazji Dnia Matki została zorganizowana rodzinna wyprawa do Arboretum w Bolestraszycach oraz Krasiczyna. Podczas Gminnych Dni Rodziny, Festynu Parafialnego oraz w czasie wakacji zorganizowane zostały warsztaty ceramiczne oraz zajęcia plastyczne: zwłaszcza zajęcia ceramiczne i tworzenie mega-baniek mydlanych cieszyły się wielkim powodzeniem.

IV. Katedra Regionalistyki
Regionalne gotowanie było pierwszym spotkaniem w tym bloku. Wspólne przygotowanie posiłków z kuchni bojkowskiej i greckiej było okazją do poznania tradycji kulinarnych regionu. W czasie warsztatów krywulkowych każdy uczestnik wykonał samodzielnie ozdobę z koralików, a ponadto zapoznał się z historią biżuterii koralikowej w Karpatach. Koncert pieśni karpackich w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Vox Angeli” uświetnił pokaz mody lnianej z udziałem mieszkańców Czarnej.