W projekcie „Bojki opowiadacie…” realizatorzy sięgnęli do tradycji ustnych i nieuchwytnego dziedzictwa kulturowego. Dawniej w Polsce na wsi był popularny zwyczaj wspólnego opowiadania przy zajęciach gospodarskich, np. przy darciu pierza. Sztuka opowiadania była domeną przede wszystkim ludzi starszych, którzy przekazywali w ten sposób wiedzę o świecie, swoje doświadczenia i mądrość.
Do współpracy i przeprowadzenia warsztatów zaproszono Michała Malinowskiego – opowiadacza, pedagoga i pisarza, twórcy i dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści (MaBaBaO) z Konstancina Jeziorna, aby wspólnie tworzyć „żywym słowem” sięgając do tradycyjnych motywów.. Jedną z różnych technik Sztuki Opowiadania było „malowanie opowieści”, czyli rysowanie po wysłuchaniu historii wymyślonego przez siebie zakończenia a następnie opowiedzenie go uczestnikom.
W trakcie projektu zorganizowany został Kiermasz Bojkowski – prezentacja wyrobów rękodzieła i rzemiosła regionalnych twórców, degustacja regionalnych potraw, występy kapel folkowych, ekspozycję w Chacie związaną z dziedzictwem kultury W trakcie imprezy zaprezentowana była na scenie krótka forma Sztuki Opowiadania historii aby przybliżyć ją widzom i zachęcić do uczestniczenia w warsztatach.
W Chacie Bojkowskiej przygotowana została ekspozycja oraz przeprowadzane warsztaty. Doposażono izby w chacie w dodatkowe miejsca do siedzenia: krzesła i ławy wykonane na wzór mebli w starych chatach ze Skansenu w Sanoku. Wykonane zostały ozdobione ręcznie haftem bojkowskim obrusy i bieżniki na stoły.
Przegląd prywatności
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.