„Świetlica dla małych i dużych”

„Świetlica dla małych i dużych”

  • Projekt realizowany przezStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej im. bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej

Stowarzyszenie „Przyjazna szkoła” zrealizowało projekt pt. „Świetlica dla małych i dużych”, którego celem było otwarcie świetlicy. Odnowiono pomieszczenia udostępnione przez Wójta Gminy Bircza na świetlicę dla środowiska lokalnego. Pomieszczenia posiadają osobne wejście, do nich przylegają toalety. W ramach remontu: położono panele, odmalowano ściany, wykonano podłączenie CO wraz z kaloryferami, wymieniono instalację elektryczną, zakupiono karnisze, uszyto i zawieszono firany, wymieniono drzwi. W toaletach zdemontowano stare, nieczynne urządzenia, wymieniono drzwi i przygotowano te pomieszczenia do zamontowania nowych urządzeń sanitarnych, na które będziemy starali się pozyskać środki w przyszłości. Świetlicę wyposażono w ławki, szafki oraz 3 komputery przekazane przez szkołę. Z dotacji otrzymanej w ramach grantu „Działaj Lokalnie” zakupiono gry planszowe, książki, drobny sprzęt sportowy i rekreacyjny. Wkład własny finansowy przekazano na zakup części materiałów do CO oraz zakup tablic korkowych do świetlicy. W trakcie trwania projektu zrealizowano różnorodne działania świetlicowe z udziałem dzieci i młodzieży. Zorganizowano:
– imprezy okolicznościowe: święto pieczonego ziemniaka, Halloween, urodziny;
– warsztaty: decupage, plastyczne, kulinarne, origami, gipsowanie;
– konkursy: na pocztówkę promującą projekt, na bajkowego patrona;
– rozgrywki sportowe;
– wieczór filmowy;
– festiwal owoców: przygotowywanie smoothie,
– półkolonię dla dzieci i młodzieży,
– gry i zabawy.
W ramach projektu wykonano prezentację, którą zamieszczono na youtube, założono konto świetlicy na facebooku.
Świetlica została przygotowana do oficjalnego otwarcia z udziałem władz gminnych.
Efektem przeprowadzonych działań jest powstanie schludnego, przytulnego oraz dobrze wyposażonego miejsca dla dzieci i młodzieży z możliwością wykorzystania go przez dorosłych do zorganizowania różnorodnych działań w środowisku lokalnym. Uczestnicy projektu nauczyli się kilku nowych technik plastycznych, poznali przepisy kulinarne na muffinki (które stały się hitem na każdej dyskotece i zabawie szkolnej), sałatkę owocową oraz smoothie, a także wielokrotnie spędzili swój wolny czas w gronie kolegów i koleżanek w sposób zorganizowany, atrakcyjny i pożyteczny. Realizacja przedsięwzięcia wpłynęła pozytywnie na członków stowarzyszenia oraz społeczność lokalną: przyczyniła się do integracji rodziców i nauczycieli wokół wspólnego przedsięwzięcia dla dzieci i młodzieży.