Inicjatywa 10

Inicjatywa 10

  • NAZWA INICJATYWY: „Magia ziół” - ogród edukacyjno-zielarski w Jałowem
  • LIDER INICJATYWY: Grupa inicjatywna złożona z mieszkańców gminy Ustrzyki Dolne
  • OPIEKUN INICJATYWY: Ewelina Widomska
  • OKRES REALIZACJI: Styczeń-grudzień 2017
  • OBSZAR REALIZACJI: Jałowe/ gmina Ustrzyki Dolne

Bieszczady będące jednym z najmniej zanieczyszczonych i przekształconych przez współczesną cywilizację regionów Polski stanowią doskonałą bazę dla „naturalnej apteki”, z której powinniśmy się nauczyć mądrze czerpać. Kwieciste i półnaturalne łąki, skraje lasów, brzegi rzek i górskich strumieni oraz dawne pola uprawne są miejscem występowania dziesiątek, o ile nie setek naturalnych leków.
„Magia ziół” to inicjatywa zespołu ,,Zamłynianki” (grupa nieformalna) ukazująca bogactwo świata roślin
leczniczych i zapomnianych tradycjach zielarskich. Celem inicjatywy jest ukazanie roli zielarstwa w kulturze i znaczenia ziół w życiu dawnych mieszkańców tutejszych wsi. Inwestycja zlokalizowana została na terenie ekomuzeum Hoszów – Jałowe i jest kolejną atrakcją turystyczną na jego szlaku historycznym. Zagroda edukacyjna zostanie utworzona przy świetlicy wiejskiej w Jałowem.
Podczas spotkań edukacyjnych uczestnicy poznają nazwy, właściwości i zastosowanie podstawowych ziół, nauczą się zasad zielnikowania roślin, a także – w zależności od wieku – przygotowują mieszanki ziołowe (herbatki, syropy, przyprawy, nalewki lecznicze). W okresie wiosenno-letnim, część spotkań odbywać się będzie w ogrodzie ziołowym jak i na łąkach wokół zagrody edukacyjnej.
Realizacja operacji polega na urządzeniu ogrodu edukacyjno-zielarskiego w Jałowem i organizacji spotkań o tematyce zielarskiej. W ramach utworzenia ogrodu przewiduje się przygotowanie działki do zasadzeń, zakup nasion/sadzonek, naczyń na zioła i budowę altany z piecem oraz ławeczkami i stołem.