„Solińskie wspomnienia sprzed lat” w ramach Działaj Lokalnie 2016

Ponad 110 osób , byłych mieszkańców Soliny i okolicznych miejscowości przeznaczonych ponad pół wieku temu pod Zalew Soliński, przybyło w ostatnią niedzielę na spotkanie „Solińskie wspomnienia sprzed”, zorganizowane w ramach projektu pod takim samym tytułem przez Koło Gospodyń Wiejskich w Równi.

Były łzy wzruszenia i radości oraz  bardzo  gorące powitania. Trudno się dziwić , niektórzy z uczestników spotkania nie widzieli się przez ponad 50 lat. A przecież prawie wszyscy mieszkają w Bieszczadach i czasami dzieli ich tylko kilka kilometrów..

Minęło prawie 60 lat od czasu kiedy ich rodzice  dowiedzieli się , że  na terenie Soliny  i okolicznych wsi powstanie zbiornik wodny i że trzeba będzie  zostawić swój dom, opuścić wieś i poszukać nowego miejsca na życie dla rodziny. Rozproszyli się  po okolicy, jedni wybrali Berezkę, inni Bóbrkę,  Orelec, Łobozew czy Łukawicę lub Równię.  Założyli nowe gospodarstwa, pobudowali nowe domy,  urodziły się kolejne dzieci, potem wnuki, wrośli w nowe społeczności ale pamięć o Solinie, o miejscach z dzieciństwa cały czas w nich jest.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii dawnej Soliny,  prezentacja wywiadów z byłymi mieszkańcami oraz promocja albumu „Solina, tak tam było” autorstwa Zbigniewa Kozickiego. Do późnych godzin nocnych rozmawiano, wspominano i  bawiono się gdyż Panie z KGW zadbały o suto zastawione stoły i dobrą muzykę do tańca.

O autorze

Skontaktuj się ze mną: