Relacja z „Dnia Żubra” 10 sierpnia 2013

„Dzień Żubra” to impreza kulturalno-edukacyjna organizowana w Lutowiskach w ramach działania projektu „Tropem Karpackich Żubrów”. Projekt tworzony jest w partnerstwie z Nadleśnictwem Stuposiany, Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” oraz partnera ze Słowacji Čemerica Stakčín.
„Dzień Żubra” to świetna okazja na spotkanie w jednym miejscu „pasjonatów” przyrody Bieszczadzkiej i nie tylko. Również jest to okazja, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat Żubrów oraz ochrony przyrody w Bieszczadach.
Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji zarówno dla turystów jak i mieszkańców Lutowisk. Już
od samego rana towarzyszyły wszystkim przybyłym gościom sportowe emocje, podczas Zawodów Drwali. Zawodnicy prezentowali swoje umiejętności między innymi w ścince słupów, przygotowaniem pilarki do pracy czy okrzesywaniem ściętej kłody. Rywalizowali też między sobą strzelcy w ramach konkursów strzeleckich. Również znalazło się coś dla miłośników logicznego myślenia, czyli zawody szachowe o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska . Odbyły się pokazy psów myśliwskich. Ważnym punktem obchodów Dnia Żubra były prelekcje dotyczące ochrony karpackich żubrów: „Karpacki rok Żubra”, „ Z dziejów leśnictwa w Bieszczadach”. Tego dnia nie brakło również stoisk tradycyjnych miejscowych przysmaków, ale największym zainteresowaniem cieszyło się Stoisko Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, gdzie każdy mógł nabyć pamiątkę związaną z Żubrami oraz wsiąść udział
w quizach i licznych konkursach.
W Dzień Żubra, jak co roku odbyło się wręczenie statuetek „Bieszczadzkiego Żubra 2012”, osobom zasłużonym dla ochrony przyrody w regionie.Nie zabrakło również występu Kapeli Regionalnej „Berdo” z Ustrzyk Dolnych, zespołu „Widmo” oraz zespołu „Wołosatki”, a całą imprezę zakończyła zabawa taneczna przy zespole „ Alltrack”.

O autorze

Skontaktuj się ze mną: