Tradycyjne smaki na szlaku Ekomuzeum Zielony Cień im. Marii Czerkawskiej

Tradycyjne smaki na szlaku Ekomuzeum Zielony Cień im. Marii Czerkawskiej

  • Projekt realizowany przezStowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły w Rudence

Główne działanie zaplanowane w projekcie koncentrowały się na rozwoju inicjatyw na terenie Ekomuzeum Zielony Cień im. Marii Czerkawskiej i odtworzeniu tradycji wytwarzania produktów kulinarnych zgodnie z recepturami przekazywanymi od wieków, z pokolenia na pokolenie. Lokalna żywność, dzięki działaniom marketingowym i promocyjnym, przyczyni sie do rozwoju agroturystyki oraz turystyki wiejskiej w Rudence i okolicy. Mieszkańcy zaproszą do wspólnego stołu turystów, dla których regionalna kuchnia i poznawanie nowych smaków stanowi niewątpliwą atrakcję.
Społeczność wsi miała okazję włączyć się w poprawę infrastruktury Ekomuzeum, budowę drewnianej altanki i pieca oraz zbieranie tradycyjnych przepisów na potrawy regionalne. W projekcie wzięli udział mieszkańcy Rudenki i okolicznych wiosek, uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, ich rodzice a pośrednio turyści odwiedzający Rudenkę.
Dla dzieci i młodzieży przeprowadzone zostały warsztaty z pieczenia chleba i konkurs na pozyskanie przepisów na tradycyjne wypieki i potrawy oraz na pracę plastyczną (ilustracje do kalendarza z lokalnymi przepisami kulinarnymi). Promocja projektu obejmowała aktualizację strony o Ekomuzeum, wydanie w formie kalendarza najciekawszych przepisów kulinarnych z ilustracjami z realizacji projektu oraz organizację „Dnia Ekomuzeum Zielony Cień”. podczas których odbył się pokaz i degustacja wypieków i potraw sporządzanych w tradycyjny sposób, nagrodzeni zostali uczniowie biorący udział w warsztatach i konkursach. Przy realizacji zaplanowanych działań, wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia społecznego, wykorzystane zostały zasoby lokalne, a wzbogacone o kolejne atrakcje Ekomuzeum „Zielony Cień służyć będzie mieszkańcom i turystom.