Przystań nad Strwiążem. Cztery kultury, cztery questy,

Przystań nad Strwiążem. Cztery kultury, cztery questy,

  • Projekt realizowany przezStowarzyszenie Bieszczadzka Przestrzeń Kulturowa

Zajęcia zaczęły się od studiowania map i historii, zbierania informacji. Następnie pracy w terenie towarzyszyły warsztaty artystyczne. Angażowały się nie tylko dzieci i młodzież ale również dorośli, zaprzyjaźnione stowarzyszenia, mieszkańcy pobliskich wsi.
Narratorem questu dotyczącego kultury polskiej jest Wojciech Szczurek – przedwojenny zawiadowca stacji, społecznik, który za pomoc Żydom zgromadzonym w getcie w Krościenku został wywieziony do Oświęcimia gdzie został zamordowany.
Opowieść żydowskiego chłopca o imieniu Mosze dotyczy ludności żydowskiej licznie zamieszkującej wieś do 1942 roku. O kulturze greckiej opowiada 12 – letni Costas, który prowadzi poszukiwaczy skarbu po miejscowości zamieszkałej przez uchodźców politycznych z Grecji. Natasza zaś jest narratorką questu dotyczącego kultury rusińskiej.
W wierszowanych tekstach pojawiają się nazwiska, informacje o tym gdzie znajdowały się świątynie, kręgielnia, Dom Ludowy oraz ciekawostki historyczne.
Spotkanie podsumowujące działania projektu było wydarzeniem kulturowym z pięknymi aranżacjami piosenek polskich, greckich i bojkowskich.a młodzi uczestnicy projektu przedstawili krótką sztukę o Grekach w Krościenku, którą przygotowali według własnego pomysłu.
Można było spróbować smakołyków kuchni greckiej, polskiej, rusińskiej i żydowskiej. Była pita, ciasteczka Kurabiedes, Rugelach – podawane podczas paschy, proziaki, tradycyjny chleb zbożowy, dynia w słodkim syropie… Młodzież zainscenizowała targ żydowski, rękodzielnicy prezentowali wyroby.
Projekt pozwolił spojrzeć na nieciekawą wizualnie wieś jak na ewenement – miejscowość gdzie przenikały się wpływy wielu kultur, znane letnisko. Projekt wzmocnił więzi między ludźmi, małą ojczyzną ale również wyzwolił wiele pomysłów na kolejne działania.