OGRÓD ŻYWYCH PŁOTÓW W SMOLNIKU OTWARTY !!

Bezchmurne, błękitne, bieszczadzkie niebo, bajecznie kolorowe lasy dookoła, to sceneria w której 19 października otwarto kolejną inicjatywę składającą się na projekt pt. Ekomuzea Karpackie – Partnerstwo dla Ekorozwoju” finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i realizowany przez Fundację Bieszczadzką oraz w tym przypadku grupę społeczną pod dowództwem Piotra Sury. Celem inicjatywy „Ogród Żywych Płotów „ w Smolniku jest wskazanie właściwych kierunków w tematyce wykorzystywania żywopłotów jako naturalnych elementów architektury krajobrazu i ogrodów przydomowych oraz uświadomienie odbiorcom sensu i celowości wykorzystywania rodzimych gatunków roślin, występujących na danym terenie i kojarzonych z otaczającym nas środowiskiem naturalnym. To co zrobiono w Smolniku powinno zainteresować wszystkich, którzy planują naturalne ogrodzenie a nie wiedzą do końca jak to zrobić. „Ogród żywych płotów” jest typową inicjatywą edukacyjną w ramach, której zaprojektowano, skomponowano pod względem gatunkowym i obsadzono kilku rodzajów żywopłotów a także stworzono dwa rozwiązania pełniące rolę „żywych ogrodzeń”. W Smolniku powstały konkretne propozycje żywopłotów:
• Żywopłot naturalny, mieszany, swobodny wysoki, ( do 8 m wys.) który tworzą: modrzew, cis, sosna, robinia akacjowa, jawor, klon, olsza, brzoza, grab, buk, leszczyna, głóg, jabłoń, grusza, czereśnia, czeremcha, wierzba, topola osika, lipa, wiąz górski, jarząb, dąb, jesion, świdośliwa, chmiel, wiciokrzew.
• Żywopłot naturalny, mieszany, swobodny średniowysoki o docelowej maksymalnej wysokości 4,0m. Gatunki wykorzystane przy tworzeniu tego żywopłotu to: cis, sosna, jałowiec, leszczyna, głóg, kalina, jarząb, derenie, klon polny, świdośliwa, pęcherznica, dzika róża, ognik, trzmielina, bzy, tawuła, ligustr, suchodrzew, śliwa tarnina, kruszyna, wierzba, chmiel, wiciokrzew.
• Żywopłot naturalny, mieszany, swobodny niski o docelowej maksymalnej wysokości 1,5 m. Gatunki wykorzystane przy tworzeniu tego żywopłotu to: jałowiec, kosodrzewina, dzika róża, ognik, pigwowiec, tawuła, porzeczka alpejska, dziki agrest, suchodrzew, malina, jeżyna, pięciornik, berberys, irga,
• „Murek irlandzki” zbudowany w formie suchego muru naturalnego z piaskowca bieszczadzkiego i obsadzony gatunkami płożącymi, pnącymi i bylinami
• Pleciony płot grabowy

Każdy z „płotów” uzupełniony jest tablicą opisującą jego skład gatunkowy, całość wyposażono ponadto w 8 sztuk ławek drewnianych z oparciami przeznaczonych dla odwiedzających,

Szczegółowo o powstałym „ogrodzie”, o korzyści ach płynących z wykorzystania rodzimych gatunków roślin oraz o innych inicjatywach składających się na projekt Ekomuzea Karpackie – Partnerstwo dla Ekorozwoju” mówili podczas otwarcia Piotr Sura –lokalny lider inicjatywy i Bogusław Pyzocha- prezes Fundacji Bieszczadzkiej i koordynator projektu. Oprócz doznań estetycznych związanych z „ogrodem” i otaczającą bieszczadzka przyrodą, uczestników spotkania czekały doznania smakowe- słodki poczęstunek przygotowany przez panie z KGW i Rady Sołeckiej.